Zapytaj o ofertę

Wyślij pytanie

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Nr telefonu
Treść wiadomości

Jak usunąć plamy z rdzy

Na naszych ubraniach mogą pojawiać się zabrudzenia różnego pochodzenia. Jednym z trudniejszych do wywabienia jest rdza. Najgorzej jeśli zajmuje dużą powierzchnie na naszym ulubionym ciuchu. Jednak nie musi do oznaczać pożegnania z daną częścią garderoby. Istnieją sprawdzone domowe metody, które mogą sprawdzić się w pozbyciu takiej plamy. Możemy również skorzystać z usług specjalistycznej pralni chemicznej.

Tego nie rób!

 • Jeśli plama nie została usunięta całkowicie oraz w trakcie jej wywabiania unikaj wysokich temperatur ? zarówno wody w pralce, powietrza w suszarce bębnowej oraz żelazka. Zabrudzenie w ten sposób jedynie utrwali się na tkaninie i może stać się niemożliwe do usunięcia.
 • Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie jakiegoś detergentu nigdy nie wylewać go od razu bezpośrednio na plamę. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić w niewidocznym miejscu czy nie niszczy i nie odbarwia danej tkaniny.

Sposoby na usunięcie plam z rdzy

 1. Na świeżą plamę wysypujemy sól, skrapiamy sokiem z cytryny, kwasem winnym lub roztworem kwasu cytrynowego. Ostawiamy na godzinę, najlepiej na słońce. Gdy minie ten czas pierzemy.
 2. Plamę nacieramy proszkiem do pieczenia, obficie spłukujemy zimną wodą i na koniec pierzemy.
 3. Do cieplej wody dodajemy kilka kropli 10% kwasu szczawiowego. Przepłukujemy tym plamę, następnie obficie płuczemy chłodną, czystą wodą i pierzemy.
 4. Gotujemy szklankę octu wraz z sokiem z jednej dużej cebuli, do tego dodajemy 3 dag gliny i 3 dag płatków mydlanych. Papkę umieszczamy na plamie na 15-20 minut, a następnie zapieramy wodą mydlaną.
 5. 4 łyżki wody, 3 łyżki 12% wody utlenionej, 5 łyżek amoniaku. Taka mieszanką smarujemy plamę. Następnie delikatnie tamponujemy za pomocą szmatki nasączonej roztworem boraksu i normalnie pierzemy.
 6. Tkaniny takie jak aksamit, jedwab czy atłas zalewamy octem, posypujemy popiołem z cygara, a po upływie godziny zmywamy za pomocą roztworu wody ze spirytusem i spłukujemy wodą.
 7. Moczymy plamę stężonym roztworem kwasu mlekowego z dodatkiem odrobiny wody i od razu prasujemy mocno nagrzanym żelazkiem. Ponownie moczymy i prasujemy i tak do momentu aż plama będzie tak jasna, że niemal niewidoczna. Na koniec pierzemy.
 8. Jedwab oraz wełna ? na zapałkę nawijamy odrobinę waty i moczymy w mieszance roztworu chlorku cyny oraz 1 kropli 5% kwasu solnego. Następnie szybko spłukujemy i uważamy na okolice plamy aby nie spowodować ich zabrudzenia.
 9. Kolorowe tkaniny ? 5% roztwór fluorku potasu połączyć z kilkoma kroplami kwasu octowego. Za pomocą zapałki owiniętej watka moczymy jedynie zabrudzenie i od razu spłukujemy. Uważamy na okolice plamy aby ich nie zabrudzić.
 10. Tkaniny takie jak stylon czy nylon najlepiej oddawać w profesjonalne ręce pralni chemicznej.

Zaufali nam

Podejście do jakości i terminowości świadczonych usług czynią firmę Nasza Pralna godną zaufania i polecenia innym klientom.

Katarzyna Starzyńska - Dyrektor Restauracji Belvedere Łazienki Królewskie

Z usług Naszej Pralni korzystam bardzo często mimo, iż mam bliżej do innych pralni.  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, pralnia oferuje również możliwość dowozu i odbioru prania.

Hanna Wnukiewicz ? Właścicielka Restauracji Florian

Najlepsza w okolicy. Nie ma dla niej rzeczy nie do zrobienia. Jakość wykonywanych usług na najwyższym poziomie. Pełen profesjonalizm jeżeli chodzi o obsługę klienta. Gorąco polecam!!!

Paulina Wilczyńska

Profesjonalne prasowanie garderoby - w szczególności koszul.

Marcin Rutkowski

Często korzystam z usług Naszej Pralni i jestem bardzo zadowolona. Wszystko wyprane na czas, czyściutkie i pachnące. Polecam!!!

Grażyna Kopeć- Aktorka

Duża staranność indywidualne podejście do klienta. Polecam.

Urszula Radzińska