Zapytaj o ofertę

Wyślij pytanie

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Nr telefonu
Treść wiadomości

Jak usunąć plamy z wosku

Wielu z nas uwielbia świece. Kojarzą się z pięknymi zapachami, nastrojowym światłem, miłym wieczorem we dwoje. Problem pojawia się gdy niefortunnie wosk z jednej z nich znajdzie się na naszej odzieży. Nie jest to równoznaczne z koniecznością spisania danej rzeczy na straty. Ważne jest odpowiednie podejście do wywabiania plamy aby uratować ubranie. Jeśli boimy się zniszczenia tkaniny najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie rzeczy do pralni chemicznej.

 1. Żelazko ? stanowi jedną z popularniejszych metod na pozbycie się plam z wosku. Bierzemy papierowe ręczniki przykładamy na plamę  szybko poruszamy żelazkiem co chwilę przesuwając papier lub go wymieniając aby stopniowo zebrać cały wosk. Jeśli nie wszystko zniknie zwiększamy temperaturę. Po tym zabiegu pozostanie tłusta plama, którą warto namoczyć płynem do mycia naczyń i wyprać.
 2. Zamrażalnik ? element odzieży wkładamy do woreczka i szczelnie zamykamy. Umieszczamy w zamrażalniku na kilka godzin lub całą noc. Wosk stwardnieje i łatwo go wykruszymy. Na koniec oczywiście najlepiej wyprać z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
 3. Suszarka do włosów ? postępowanie takie jak przy żelazku.
 4. IPA ? alkohol izopropylenowy ? rozpuści wosk i poradzi sobie z tłustą plamą, na koniec pierzemy.
 5. Benzyna ekstrakcyjna ? usunie również tłustą plamę po wosku.
 6. Zeskrobywanie ? jeśli wosk jest zaschnięty można spróbować usunąć go za pomocą skrobaczki lub noża, istnieje jednak wysokie ryzyko zniszczenia materiału wiec należy robić to bardzo ostrożnie.
 7. Kostka lodu ? jeśli plamka jest niewielka i chcemy zadziałać zimnem wystarczy kostka lodu która delikatnie przykładamy do zabrudzenia i powoli zamrażamy i usuwamy wosk.

Zapamiętaj

 • Przed zastosowaniem jakiegokolwiek detergentu sprawdzić jego działanie w niewidocznym miejscu na materiale.
 • Zawsze czytaj metkę ? niektóre tkaniny nie zareagują dobrze na intensywne używanie żelazka.
 • Jeśli wosk był barwiony może pozostać kolorowa plama. Spróbuj ją zaprać szarym mydłem i wyprać w pralce.
 • Tłuste plamy usuwaj z zastosowaniem płynu do mycia naczyń lub innych sposobów na tłuste plamy.
 • Jeśli boisz się zniszczenia garderoby oddaj ją do pralni chemicznej, gdzie o nią zadbają.

Zaufali nam

Podejście do jakości i terminowości świadczonych usług czynią firmę Nasza Pralna godną zaufania i polecenia innym klientom.

Katarzyna Starzyńska - Dyrektor Restauracji Belvedere Łazienki Królewskie

Z usług Naszej Pralni korzystam bardzo często mimo, iż mam bliżej do innych pralni.  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, pralnia oferuje również możliwość dowozu i odbioru prania.

Hanna Wnukiewicz ? Właścicielka Restauracji Florian

Najlepsza w okolicy. Nie ma dla niej rzeczy nie do zrobienia. Jakość wykonywanych usług na najwyższym poziomie. Pełen profesjonalizm jeżeli chodzi o obsługę klienta. Gorąco polecam!!!

Paulina Wilczyńska

Profesjonalne prasowanie garderoby - w szczególności koszul.

Marcin Rutkowski

Często korzystam z usług Naszej Pralni i jestem bardzo zadowolona. Wszystko wyprane na czas, czyściutkie i pachnące. Polecam!!!

Grażyna Kopeć- Aktorka

Duża staranność indywidualne podejście do klienta. Polecam.

Urszula Radzińska