Zapytaj o ofertę

Wyślij pytanie

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Nr telefonu
Treść wiadomości

Usuwanie plam z atramentu

W naszej codziennej pracy korzystamy z długopisów i piór, podobnie dzieci w szkołach. Na odzieży mogą się więc w łatwy sposób pojawić trudne do wywabienia plamy z atramentu lub długopisu. Niektóre będą znacznych rozmiarów, bo przykładowo rozleje nam się w kieszeni nasz przybór piśmienniczy.

Z całą pewnością jeśli na nasze ulubione ubranie bądź dywan rozleje się atrament nie powinniśmy wpadać w panikę, gdyż jest to sytuacja możliwa do opanowania. Poznajmy więc przezornie sposoby na usuwanie plam z atramentu. Jeśli pojawi się obawa, że możemy zniszczyć delikatną odzież najlepiej oddać ją w ręce profesjonalistów z pralni chemicznej.

Jak usunąć plamę z atramentu z ubrania?

 • Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju tkaniny jaki uległ zabrudzeniu i właśnie od jego określenia musimy rozpocząć nasze wywabianie plamy.
 • Bawełna i len czyli tkaniny naturalne ? plamę na tego rodzaju materiałów najlepiej skropić sokiem z cytryny bądź delikatnie ścierać szmatką nasączoną spirytusem. Można również zalać zabrudzenie zsiadłym mlekiem i pozostawić na co najmniej godzinę.
 • Sztuczne materiały ? plamę na takich tkaninach zalewamy ciepłym mlekiem i odstawiamy na 10 minut. Następnie przepieramy w ciepłej wodzie.
 • Naturalny jedwab ? aby usunąć z niego plamę z atramentu musimy użyć ciepłego mleka lub ciepłego spirytusu, a na koniec wyprać ubranie w specjalnym płynie do jedwabiu. Pamiętajmy aby usuwanie zabrudzenia rozpocząć od jego brzegów i kierować się do środka, aby plamy nie rozetrzeć i nie powiększyć.
 • Wełna ? aby z ubrań wykonanych z wełny pozbyć się atramentowych kleksów należy wymieszać gorące mleko z sokiem z cytryny i delikatnie polewać stworzony detergentem zabrudzone miejsce. Sprawdzi się również ostrożne pocieranie plamy szmatką zwilżoną w czystym alkoholu.

Inne możliwości wywabienia plam z atramentu z konkretnych rodzajów tkanin:

 • Kolorowa wełna ? delikatnie przecierać zabrudzone miejsce 5% roztworem fluorku sodowego, do którego należy dodać kilka kropli kwasu octowego .Po tym zabiegu ubranie natychmiast spłukujemy ciepłą wodą. Inną metodą jest delikatne tamponowanie szmatką nasączoną spirytusem. Biała bawełna, wełna i jedwab ? przemywamy z pomocą ciepłego 5% roztworu amoniaku bądź 10% roztworu kwasu szczawiowego. Na zakończenie obficie spłukujemy wodą.
 • Kolorowa bawełna ? pod plamę podkładamy stary ręcznik frote i zabrudzenie naprzemiennie polewamy sokiem z cytryny i zmywaczem do paznokci, w między czasie zmieniamy podkład.

Usuwanie atramentowych plam z dywanów:

 • Wełniany dywan- zbieramy watą, szmatką lub bibułą nadmiar płynu. Następny krok to czyszczenie brudnego miejsca za pomocą szmatki nasączonej octem, później gorącym mlekiem i na sam koniec raz jeszcze spirytusem. Ostatecznie można wyczyścić całość zimną woda i dokładnie odkurzyć.
 • Dywan syntetyczny ? na świeżą plamę sypiemy dużą ilość soli kuchennej, pozostawiamy na czas około pół godziny i dokładnie odkurzamy. Możemy dodatkowo zaprać ciepłą wodą z mydłem, która pomoże usunąć ewentualne pozostałości.
 • Wykładzina ? jeśli właśnie na tym podłogowym pokryciu znajdzie się plama z atramentu uratujemy ją zalewając zabrudzenie ciepłym mlekiem i zasypując garścią soli kuchennej. Po upływie godziny wystarczy wszystko zetrzeć za pomocą wilgotnej ścierki.

Zapamiętaj!

 • Nigdy nie prasuj ubrań zanim całkowicie nie usuniesz z nich plamy aby ich nie utrwalić.
 • Jeśli atrament znalazł się na bardzo delikatnej tkaninie i boisz się zniszczenia ulubionego ubrania oddaj je do profesjonalnej pralni chemicznej.

Zaufali nam

Podejście do jakości i terminowości świadczonych usług czynią firmę Nasza Pralna godną zaufania i polecenia innym klientom.

Katarzyna Starzyńska - Dyrektor Restauracji Belvedere Łazienki Królewskie

Z usług Naszej Pralni korzystam bardzo często mimo, iż mam bliżej do innych pralni.  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, pralnia oferuje również możliwość dowozu i odbioru prania.

Hanna Wnukiewicz ? Właścicielka Restauracji Florian

Najlepsza w okolicy. Nie ma dla niej rzeczy nie do zrobienia. Jakość wykonywanych usług na najwyższym poziomie. Pełen profesjonalizm jeżeli chodzi o obsługę klienta. Gorąco polecam!!!

Paulina Wilczyńska

Profesjonalne prasowanie garderoby - w szczególności koszul.

Marcin Rutkowski

Często korzystam z usług Naszej Pralni i jestem bardzo zadowolona. Wszystko wyprane na czas, czyściutkie i pachnące. Polecam!!!

Grażyna Kopeć- Aktorka

Duża staranność indywidualne podejście do klienta. Polecam.

Urszula Radzińska